Понеділок
20-05-2024
21:01
Ви увійшли як Гість
Група "Гості"Вітаю Вас Гість
RSS
 
Психолог Марциняк-Дорош Оксана Михайлівна 067-811-99-01
Головна Мій профіль Реєстрація ВихідВхід
Клієнтам »
Меню

Опитування
Що Вас цікавить?
Всього відповідей: 37

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Файли » Статті

Марциняк-Дорош, О. М. Зв'язок між відчуттям власної цінності та ієрархією цінностей і формуванням харчових звичок
19-07-2011, 13:39

Тел. +38 067 811 99 01. Email: marcyniak@ukr.net

Індекс УДК 159.9.072.433 
Марциняк Дорош Оксана Михайлівна к. пс. н. доцент кафедри психології МАУП 
Зв'язок між відчуттям власної вартості та ієрархією цінностей і формуванням харчових звичок 
Анотація 
У даній статті опрацьовано результати досліджень у жінок з надмірною вагою та ожирінням та у жінок огрядних хворих на цукровий діабет. Результати вказують на те, що концентрація на фізичних цінностях призводить до формування власної вартості через зовнішній вигляд, а це впливає на харчові звички. Висновки з цих досліджень можна застосувати в психотерапії та курсах для схуднення жінок. 
Ключові слова: відчуття власної вартості, ієрархія цінностей, харчові звички, самооцінка, образ Я. 
У статті проведено аналіз взаємозв’язку між почуттям власної вартості, ієрархією цінностей та харчовими звичками. Як відомо, на здоров’я жінки у значній мірі впливають харчові звички, які в свою чергу залежать від того у що жінка вірить, а саме її життєві цінності. Життєві цінності впливають на стратегію нашої поведінки, але переконаність до тих чи інших цінностей вже залежить від того, якої про себе думки людина. У дослідженні взяли участь жінки з нормальною вагою (контрольна група), з надмірною вагою та хворі на цукровий діабет (експериментальні групи), всього 238 жінок. Як свідчить епідеміологія ожиріння, 20-30% популяції мали надмірну вагу та ожиріння на початку минулого століття, на сьогоднішній день ця цифра складає 60% [1-3]. 
Почуття власної вартості є частиною образу Я та є результатом власних досягнень у житті людини. Високий рівень відчуття власної вартості є потрібним у повному та самодостатньому розвитку індивідуальності людини [15, 11, 18]. Відчуття власної вартості можна теж розуміти як ставлення до себе, власних досягнень та омріяних ідеалів. Розрізняють два виміри відчуття власної вартості прийняття (акцептація) свого Я та неприйняття свого Я [10]. 
Людина будуючи відчуття власної вартості, спілкується щодня з іншими людьми, отримуючи інформацію про ставлення до неї. Іноді зовнішня інформація суперечить нашим внутрішнім відчуттям про себе, тому, якщо швидко це не вияснити для себе раціональним поясненням може розвинутись травматичне відчуття та неприйняття себе як особистості. Суперечність може проявлятися у двох випадках: коли людина має занадто мало інформації про себе або коли та інформація є фальшивою (виникає у результаті надмірно опікуючого або критичного виховання). Отже, особа маючи суперечності у власному Я, буде себе теж вести неадекватно в оточенні [7, 14]. 
На щоденне існування людини впливають життєві цінності, тобто функції психіки які направляють людину у напрямку здоров’я. Для К.Попєльського життєві цінності полягають у прагненні, мотивації, спрямованості до розвитку людини у багатовимірному плані. Цінності розуміються в категоріях позиції «бути кимось», а не «мати щось». Бо друга позиція дає можливість тільки знімати напруження щоденного життя, але не дає можливості розвивати свої здібності. Отже, людина, відкриваючи щоразу вищі цінності, отримує можливість будувати власну особистість, а тому і власну екзистенцію [18]. 
Важливим проявом відчуття власної вартості та рівня розвитку життєвих цінностей на щодень є стиль життя та спосіб споживання їжі. У роботі нас цікавлять харчові звички жінок з надмірною вагою та як на це впливає відчуття власної вартості та життєві цінності. 
Матеріали та методи 
У дослідженні використано три методики, а саме: Опитувальник Почуття Власної Вартості (ОПВВ), Анкета «Мої харчові звички» та Шкала «Вибору Цінностей». 
Опитувальник Почуття Власної Вартості (ОПВВ) створено автором статті. Методика складається з 50 тверджень, які складаються у п’ять окремих шкал: фізично-біологічна, психологічно-емоційна, суспільно-комунікаційна, ноетично-екзистенціальна та культурно-традиційна. 
Опитувальник досліджує власну самооцінку, суб’єктивне відчуття власної привабливості, інтелігентності, переконань про себе та оточуюче середовище, а також суб’єктивну оцінку сприйняття власної особи близьким оточенням. Далі буде описано інтерпретацію кожної шкали. 
Шкала Фізично-біологічна репрезентує інформацію про відчуття власної вартості у сфері тілесності та зовнішнього вигляду. У цьому вимірі авторка старалась показати самооцінку у сфері суб’єктивної оцінки власних ніг, ваги, зросту, обличчя, шкіри, волосся, тіла та бюсту. Це важливе питання з погляду на те, що деякі жінки витрачають надто багато часу на цю частину своєї вартості, забуваючи про свою цінність індивідуальну. 
Шкала Психологічно-емоційна охоплює інформацію про відчуття власної вартості в контексті персональних здібностей, а саме: індивідуальна привабливість, власна творчість, відчуття здорового глузду, життєвий досвід, відповідальність за свої вчинки та рішення, потребу незалежності. Це важливий аспект для кожної жінки. 
Шкала Соціально-комунікаційна досліджує інформацію про почуття власної вартості у сфері соціальних відносин, родини, друзів, роботи. Від того як жінка оцінює свої відносини з сім’єю, друзями, співпрацівниками залежить прагнення конкурувати та задоволення своїм соціальним життя, а з цього складається невід’ємна частина образу Я. 
Шкала Ноетично – екзистенціальна охоплює інформацію про відчуття власної вартості у сфері досвіду ноетичних цінностей, а також відчуття сенсу життя, спрямованість на цінності екзистенціального значення, довіри до своїх рішень та життєвих амбіцій, реалізація вищих цінностей. 
Шкала Культурно-традиційна охоплює інформацію про вплив культурних умов на бачення власної вартості. Загально відомо, що стереотипи та культурні принципи кожної країни міцно прищеплені індивідуальній людині, тому так сильно впливають на її переконання про себе та оточення. Ця сфера показує, як культура та традиції впливають на розвиток індивідуальності, а саме ставлення до реклами, культурні стереотипи, які прищеплює нам телебачення, вплив близьких нам людей, уміння спілкуватись з іншими людьми, культурними традиціями у сфері харчування. 
На кожну шкалу припадає 10 тверджень. Досліджувані жінки оцінюють твердження на шкалі від 1 до 5, де 1- ніколи, 2 – рідко, 3 – часом, 4 – часто, 5 – дуже часто. 
Другою методикою є Шкала Вибору Цінностей Казимира Попєльського (учня та співавтора концепції логотеорії Віктора Франкля), яка була побудована на основі «концепції багатовимірної реалізації людини» [5, 18]. Шкалу створено у 1985 році, яка складається з 21 цінності у трьох вимірах, а саме: фізичний, психічний та ноетичний. 
У процесі процедури дослідження, досліджувані жінки виконують подвійну дію: спочатку дописують асоціації до всіх цінностей, а потім обирають з-поміж 21 цінності 7 найбільш важливих від найважливішої до найменш важливої. В інструкції не зазначено, що це цінності з метою уникнення сугестії щодо цих термінів [18]. 
Третьою методикою є Анкета „Мої Харчові Звички" Ніни Огінької – Булік, яка служить для дослідження харчових звичок, а докладніше навиків харчування в дорослих а також дорослої молоді. Ця методика досліджує схильності до набирання ваги, а також стиль харчових звичок та досліджує такі сфери: Звичка переїдати, Емоційне переїдання, Дієтичні рестрикції, Загальний показник харчових звичок. Досліджувані особи відзначають в анкеті відповіді на твердження „Так”, „Ні”. Методика має 30 питань, по 10 запитань для кожного чинника. За діагностичні відповіді отримується 1 бал [13-15]. 
Аналіз результатів 
Гіпотеза вказувала на те, що існує зв'язок між відчуттям власної вартості, ієрархією цінностей та харчовими звичками. Емоційне напруження, стреси, невдалі дієти, низький рівень самоконтролю призводять до заїдання помилкової інтерпретації труднощів, які виникають у щоденному житті. Джерелом емоційного напруження можуть бути конфлікти, як зовнішні так і внутрішні. Переживання негативних емоцій призводить до зниження напруження за допомогою калорійної, іноді солодкої їжі [8, 15, 16]. 
Помилкова та нестабільна ієрархія цінностей, а особливо концентрація на фізичних цінностях призводить до неможливості розвитку цінностей вищого рангу, які спрямовують людину до чогось вищого та досконалого [9, 18]. А жінки з надмірною вагою та ожирінням та жінки з ожирінням та цукровим діабетом більше переймаються труднощами минулого та щоденного життя (на це впливає велика вага), тому не можуть піднятися на вищий щабель розвитку цінностей. 
У цих дослідженнях гіпотеза не справдилась у всіх групах. Гіпотеза підтвердилась тільки у групі жінок з ожирінням хворих на цукровий діабет. Дані результати вказують, що ці жінки дуже концентруються на переживанні чогось піднесеного, прагнуть екзистенціального розвитку та реалізації важливих життєвих цінностей. Тільки без розуміння сенсу цих цінностей емоційна напруга не зникає, тому внутрішню тривогу вони заїдають їжею, багатою на вуглеводи. 
Відсутність статистично істотних результатів у інших групах вказує на те, що саме відчуття власної вартості недостатньо впливає на харчові звички. Це можна пояснити тим, що відчуття власної вартості є одним з проявів образу Я, тому є недостатнім мотивуючим чинником. Важливо, щоб всі аспекти образу Я були монолітні та позитивні, щоб мати вплив на формування харчових звичок. Отже, для схуднення не вистачить просто позитивно про себе думати, важливо теж знати, для чого це потрібно, усвідомлювати самооцінку свого тіла, інтелектуальні здібності, соціальні відносини, світогляд, культуру, тоді це все це звичайно буде впливати триваліший час на людину у прагненні вдосконалити свою фігуру. Відчуття власної вартості може бути дуже важливим у будові правильного образу Я, що корисно б відзначалось на формуванні здорових харчових звичок. 
У сфері вибраних цінностей результати є статично істотні тільки в групі жінок огрядних хворих на цукровий діабет. Дані вказують на високий рівень ангажування в реалізацію ноетичних цінностей, а також надмірне переживання таких позицій, як гідність та кохання, що спричиняє емоційне проїдання. 
Результати Анкети «Мої харчові звички» вказують на те, що надмір жирової тканини виникає з неправильних харчових звичок, а саме: звичка переїдати, емоційне переїдання та дієтичні рестрикції. Це проявляється у тому, що жінки з надмірною вагою та ожирінням, а також жінки огрядні хворі на цукровий діабет навперемінно використовують дієтичні рестрикції та голодування, що в ефекті призводить до синдрому рикошету або ефекту йо-йо, тобто при зниженні кількості їжі знижується обмін речовин, тому після голодування велика кількість їжі ще краще засвоюється в організмі, відкладаючись на запас у жирових відкладеннях. 
Найчастіше емоційне переїдання проявляється у жінок з надмірною вагою та ожирінням, а дієтичні рестрикції більше проявляється у жінок огрядних хворих на цукровий діабет. Хоча у порівнянні цих двох груп харчові звички є кориснішими у групі жінок огрядних хворих на цукровий діабет, що говорить про те, що надмір жирової тканини у жінок з надмірною вагою та ожирінням повністю виникає з неправильних харчових звичок, а саме переїдання навперемінно з дієтами, а також пасивного стилю життя. 
Висновки 
Отже, як випливає з вище представлених результатів досліджень, відчуття власної вартості не впливає на формування харчових звичок, що означає, що для схуднення варто брати під увагу цілісний образ Я жінки, а не тільки її суб’єктивну думку про себе. Також жінки з огрядної групи хворої на цукровий діабет більше переймаються прагненням до вищого рангу цінностей, але не вміють пояснити, для чого існують ноетичні цінності, тому цю напругу знімають емоційним переїданням. Тобто Вони знають, що до вищих цінностей варто прагнути, але не знають, для чого ці цінності потрібні, а отже, не здатні задуматись над сенсом свого існування, хоча самі по собі є цілеспрямованими індивідуальностями. 
Дані результати досліджень корисно буде використати у лікуванні надмірної ваги та ожиріння, а також при такій хворобі, як цукровий діабет. Використання у психотерапії набутих знань про вищі життєві цінності допоможе як і самому психотерапевтові, так і його пацієнтові зрозуміти істоту хвороби та набрати дистанції до щоденних проблем. Дистанція до емоційних переживань допомагає чітко бачити проблему без стереотипних спотворень та дозволяє знайти раціональне рішення у досить короткий термін [6]. 
Профілактика контрольної групи фізично здорових та струнких жінок допоможе запобігти небажаному ризику розвитку надмірної ваги, утримуванню правильних харчових звичок [5, 8, 13-15]. Корисне харчування, здоровий спосіб життя є дуже залежними від формування високих цінностей. Ноетичні цінності допомагають утримувати внутрішню рівновагу, бути відкритим на нове, що зменшує правдоподібність травматичних переживань, бо ж страждання облагороджують людину. Облагородження відбувається через формування дистанції до своїх переживань, а отже допомагають контролювати емоції. Розсудлива жінка зможе потурбуватись не тільки про своє здоров’я, але й про здоров’я сім’ї. 
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 
1. Благосклонная Й.В., Шляхто Е.Б., Бабинко А.Й. Эндокринология. Учебник для медицинских вузов.- С.-Петербург: СпецЛит, 2004. – 368 с. 
2. Боднар П.М. Ендокринологія.- Київ: Здоров’я, 2003. – 380 с. 
3. Дедов І.І., Мельниченко Г.А. Ожирение. Этиология, патогенез, клинические аспекты.- Москва: Медицинское Информационное Агентство, 2004. – 412 с. 
4. Adler A. Sens życia.- Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986. – 350 с. 
5. Apfeldorfer G. Anoreksja, Bulimia, Otyłość.- Katowice: Wydawnictwo Książnica, 1999. – 260с. 
6. Beck J.S. Terapia poznawcza. Podstawy i zagadnienia szczegółowe. – Kraków: Wydawnictwo UJ, 2005. – 280 с. 
7. Brzezińska A. Społeczna psychologia rozwoju. - Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2000. – 570 c. 
8. Czyżewska K. Patofizjologiczne podstawy wybranych chorób. Część III. Otyłość. Materiały dydaktyczne. – Poznań: Akademia Medyczna Im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2000. – 290 с. 
9. Frankl V. E. Man’s search for meaning. – Washington: Square Press Washington, 1996. – 480 с. 
10. Kozielecki J. Koncepcje psychologiczne człowieka. – Warszawa: PIW, 1986. - 280 c. 
11. Łaguna M. Budować obraz siebie. Badania nad obrazem studentów kształconych metodami aktywizującymi.- Lublin: Вид-во "RW KUL”, 1996. – 256 с. 
12. Ogińska-Bulik N. Jeśli zamierzasz schudnąć. Programy oddziaływań psychologicznych wspomagających redukcję nadwagi. – Łódź: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, 1999. – 340 с. 
13. Ogińska-Bulik N. Psychologia nadmiernego jedzenia. Przyczyny, konsekwencje, sposoby zamiany. – Lodź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. 2004. - 340 c. 
14. Ogińska-Bulik N., Chanduszko-Salska J. Psychologiczna charakterystyka kobiet z nadwaga i otyłością // Acta Universitatis Lodziensis, Folia Psychologiczna. 2000. - № 4, C. 35-44. 
15. Niebrzydowski L. Psychologia wychowawcza. Samoświadomość, aktywność, stosunki interpersonalne. – Warszawa: PWN, 1989. – 310 c. 
16. Polivy J., Herman C. P. The false-hope syndrome: Unfulfilled expectations of self-change // Current Directions in Psychological Science, – 2000. - Nr 9(4), С. 128-131. 
17. Popielski K. Noetyczny wymiar osobowości. Psychologiczna analiza poczucia sensu życia. – Lublin: RW KUL, 1994. – 620 с. 
18. Rożnowska A. Rola poczucia własnej wartości w życiu człowieka // Edukacja, 2004. №1, c.11-20. 

Связь между ощущением собственной стоимости и иерархией ценностей и пищевыми привычками 
Марцыняк-Дорош Оксана 
Аннотация 
В данной статье проработаны результаты исследований у женщин с чрезмерным весом и ожирением и у женщин с чрезмерным весом больных сахарным диабетом. Результаты указывают, на то, что концентрация на физических ценностях приводит к формированию собственной стоимости через внешний вид, а это влияет на пищевые привычки. Выводы из этих исследований можно применить в психотерапии и курсах исхудания для женщин. 
Ключевые слова: ощущение собственной стоимости, иерархия ценностей, пищевые привычки, самооценка, образ Я. 
Connection is between feeling of own cost and hierarchy of values and food habits 
Martsynyak-Dorosh Oksana 
Annotation 
In this article the results of researches are worked out for women with excessive weight and obesity and for the women patients with a diabetes mellitus. Results prove that concentration on physical values results in forming of self-esteem based on external appearance. This influences food habits. Conclusions from these researches can be applied in psychotherapy and courses of weight-control for women. 
Keywords: feeling of self-esteem, hierarchy of values, food habits, self-appraisal, character of Self.

Категорія: Статті | Додав: marcyniak1 | Теги: Зв'язок між відчуттям власної варто
Переглядів: 1844 | Завантажень: 0
Реєстрація

Ключові слова
Когнітивно-біхевіоральний тренінг Марциняк-Дорош Оксана розлади особистості Тест Тривоги Бека надмірна вага Зв'язок між відчуттям власної варто Когнітивно-поведінковий метод ожиріння цукровий діабет відчуття сенсу життя образ Я Тест Депресії Бека психолог психологічна допомога психологічна консультація психотерапевт http://www.i-cbt.org.ua/Training.ht Помідори аутогенне тренування когнітивні ілюзії Інтрузивні думки румінації сімейна терапія Анекдоти про психологів напад паніки паніка панічна атака пасторальна психологія депресія психологічна консультація Львів настрій психотерапія КПТ асертивність відстояти свою думку компроміс залежність Когнітивна терапія депресії Література по КПТ психотерапевт Львів психічні розлади атаки паніки декрет мама нав'язливі думки самореалізація діти багатодітні маніпуляція розв'язання конфліктів сім'я сварки тривога ідеальна мама добра мати батьки і діти нечемні діти прпоблемні діти психолог львів боюсь що не вийде відкладаю на потім незнаю що робити постійно сумніваюсь виховання дітей. Жетонна для гіперзбудливих дітей Ефективного жетонна система методи виховання неслухняні діти диалог на работе манипулирование людьми отказывать на работе отстаивать своё мнение ділова жінка дочка жінка мама на роботі матір Мати працююча мама робота релаксаційні вправи Релаксація Meditation Music professional relaxation Професійна психологічна релаксація загальна психологія Основи біології та генетики людини Психологія праці Психофізіологія Патопсихологія Дефектологія Інженерна психологія Диференціальна психологія Наркологія Психологія сексуальності психологія сім'ї лекції антропологія лекції зоопсихологія


Copyright Oksana Martsynyak-Dorosh © 2024